E-mail: ajrin@etf.rs
Telefon: 3218-450
Soba: 66a
Konsultacije: Utorak 12h
Septembra 2004. godine, Irena Marković je započela stručnu saradnju sa Katedrom za telekomunikacije Elektrotehničkog fakulteta u Beogradu, gde je angažovana kao saradnica u nastavi i laboratorijskim vežbama. Jula 2005. godine zaposlena je u svojstvu asistentkinje pripravnice na Katedri za telekomunikacije, a decembra 2013. u svojstvu asistentkinje u kom se i sada nalazi. Angažovana je u izvođenju računskih i laboratorijskih vežbi iz predmeta Radio komunikacije, Radio-sistemi, Javni mobilni sistemi, Usmerene radio veze, Radiotehnika i Javni mobilni sistemi.
Iz posebnog zanimanja za oblast konsaltinga i strategijskog upravljanja u domenu obrazovanja i telekomunikacija, 2010. godine stiče MBA (Master of Business and Administration) diplomu u okviru Cotrugli Business School hrvatske poslovne škole, a 2012. godine završava poslediplomske studije na međunarodnom master kursu „Menadžment i poslovna ekonomija“, koji organizuju HEC Paris visoka škola iz Pariza i Ekonomski fakultet u Beogradu.
Govori engleski, francuski i nemački jezik. Udata je i majka jednog deteta.
Dodatne aktivnosti
Irena Marković svoju energiju u slobodno vreme nadoknađuje dugogodišnjim aktivnim bavljenjem sportom i modernim plesom. Zaljubljenik je u skijanje i zimske padine.
Kreativnost oplemenjuje kroz amatersko angažovanje na dizajnu enterijera. Irena je pasionirani poštovalac francuske kulture, posebno kuhinje i mode, ali i svakodnevne francuske umetnosti življenja.
I kao najvažnije, ljubav prema maloj Sofiji donosi nepresušni izvor motivacije za nova saznanja, edukaciju i „bolje ja“.
Posebno drago i važno priznanje radu na neprestanoj edukaciji, Irena Marković je dobila od svog rodnog grada Kraljeva u jesen 2015. godine, koji je njenu profesionalnu biografiju uključio u program izložbe Muzeja grada Kraljeva pod nazivom: „Kraljevčanke za nezaborav“
http://nmkv.rs/2015/12/kraljevcanke-za-nezaborav/
I. Marković je 2007. kao deo CCNA Akademije Elektrotehničkog fakulteta u Beogradu, učestvovala u osnivanju međunarodnog Cisco F-email projekta namenjenog prekvalifikaciji nezaposlenih žena u domen IT industrije. I. Marković je u okviru programa odabrana za Soft Skills trenera Cisco F-email stipendistkinja na teritoriji Srbije, od kada je pet generacija polaznica uspešno edukovala socijalnim veštinama neophodnim za planiranje i ostvarivanje uspešne karijere.
Rad na navedenom projektu je u okviru Cisco kompanije pohvaljen na najvišem nivou, a njegov značaj sa aspekta društvene odgovornosti i doprinosa uključivanju žnjna u svet tehnike pohvaljen je i promovisan na portaluu prestižnog Huffington Post-a:
http://www.huffingtonpost.com/2013/12/02/f_email-project_n_4317980.html#slide=3139918
I. Marković je od 2004. član međunarodnog udruženja inženjera IEEE, a bila je i predsednica IEEE Studentskog ogranka Beograd u periodu od 2006.-2012 u okviru IEEE sekcije Srbije i Crne Gore. Tokom predsedavanja, Irena je bila vođa projekta „Tesla Neverending Story“ koji je osvojio stipendiju IEEE Asocijacije i okupio studente iz mnogobrojnih zemalja u čast Nikole Tesle.http://archive.is/7jY1I
Naučno-istraživački rad Irene Marković je iz oblasti radio komunikacija. Predmet njenog istraživanja su savremeni modeli propagacionog kanala koji uspešno simuliraju dinamiku fenomena „rađanja“ i „umiranja“ komponenti višestruke propagacije, poznatijih kao MPC (Multipath Component) komponente. Modelovanje multipath radio kanala istorijski predstavlja jedan od najzahtevnijih zadataka u planiranju mobilnih radio sistema, a posebnu aktuelnost dobio je sa sve većom mobilnošću korisnika i razvojem telekomunikacionih mreža u vozilima (Vehicular Communications).
U toku dosadašnjeg istraživačkog rada Irena Marković bila je autor dva rada na konferencijama od međunarodnog značaja (kategorija M33) i četiri rada na konferencijama od nacionalnog značaja (kategorija M63).
Irena Marković je u svom istraživanju posebno važne rezultate ostvarila u svom magistarskom radu koji su nastavljeni u istraživanjima na daljem programu na doktorskim studijama. Navedeni rezultati su dodatno testirani i razvijeni u složeni matematički model anticipacije dinamike multipath fedinga savremenih urbanih radio kanala koji razmatraju scenario mobilnog korisnika u vozilu. Ostvareni rezultati pokazuju unapređenje do sada publikovanih rezultata iz oblasti od interesa. U pripremi su nove publikacije bazirane na njima.
[1] Aleksandar Nešković, Irena Janković, ,, IMS (IP MULTIMEDIA SUBSYSTEM) – INTEGRACIJA INTERNETA I JAVNIH MOBILNIH SISTEMA”, Akademska misao, Beograd, april 2010, ISBN: 978-86-7466-372-1.
Udžbenik je namenjen nastavi iz predmeta Javni mobilni sistemi koji se drži na četvrtoj godini osnovnih studija, ali i korišćenju od strane stručnjaka zaposlenih u telekomunikacionom sektoru koji se bavi savremenim telekomunikacionim servisima i jezgrom mreže.
[1] I. Janković, A.Nešković, N.Nešković, ,,Uticaj implementacije IMS platforme na poboljšanje realizacije servisa mobilnog bankarstva“ (INFOTEH JAHORINA 2010), Jahorina 2010, B&H, Vol 9, Ref E-III-14, str. 617-621.
.
[2] Janković I., Nešković A., Nešković N., Paunović Đ.: „Empirical Analysis of UMTS Propagation Channel (2127.6 MHZ) for case of Stationary Receiver“, – Proceedings of The 6th International Symposium on Wireless Communication Systems, ISWCS 2009, Sienna 2009, Italy, pp. 545-549.
[1] Marović L., Marković I., Koprivica M., Nešković A.: „Markov Multipath Radio Channel Model in Outdoor Environment“, Proceedings of The 19th Telecommunications Forum (TELFOR), Belgrade 2011, pp.497-500.
[2] Janković I., Nešković A., Nešković N., Paunović Đ.: „Vremenska Disperzija UMTS Propagacionog Kanala“, Zbornik radova sa konferencije TELFOR 2007, Beograd 2007, str. 187-190.
[3] Janković I., Koprivica M.,Nešković A., Nešković N., Paunović Đ.: „Teorijska i Eksperimentalna Analiza Autentifikacije i Enkripcije u WLAN 802.11b Mrežama“, Zbornik radova sa konferencije TELFOR 2004, Beograd, Novembar 2004, Sekcija 4, Rad
[4] Janković I., Koprivica M.,Nešković A., Paunović Đ.: „Eksperimentalna Analiza Radio-pokrivanja WLAN IEEE 802.11b Mreža (Opseg 2.4GHz) u Zatvorenom prostoru“, Zbornik radova sa konferencije ETRAN 2004, Čačak, Jun 2004.