E-mail: aleksandra@etf.bg.ac.rs
Telefon: 3370-075, 3218-380
Soba: Paviljon
Konsultacije: Ponedeljak, 13h-14h; Utorak, 12h-13h;
Prof. dr Aleksandra Smiljanić, rođena je 12.06.1970. u Beogradu. Završila je studije na Elektrotehničkom fakultetu u Beogradu 1993. godine u roku kao student generacije na smeru Elektronika i telekomunikacije. Doktorske studije je završila na američkom Prinston univerzitetu 1999. godine. Doktorirala je na temu “Paketsko komutiranje sa terabitskim kapacitetima”. Dva leta u toku doktorskih studija je radila u istraživačkim laboratorijama japanske kompanije NEC u Prinstonu. Posle završenih doktorskih studija radila je u AT&T istraživačkim laboratorijama u periodu 1999-2004, na paketskim mrežama visokog kapaciteta. Radila je kao gostujući profesor na Stony Brook University, i na NYU u SAD. Od 2004. Aleksandra je zaposlena na Elektrotehničkom fakultetu u Beogradu, kao docent, 2010. je napredovala u vanrednog profesora, a 2015. u redovnog profesora. Od 2014, šef je Odseka za telekomunikacije i informacione tehnologije .
Aleksandra Smiljanić se bavi istraživačkim temama u oblasti internet tehnologija. Predložila je nove napredne algoritme za prosleđivanje i usmeravanje paketa u Internet ruterima. Unapređenja su postignuta u pogledu: skalabilnosti, odnosno kapaciteta rutera koje algoritmi mogu da podrže; kvaliteta servisa i fleksibilnosti, odnosno brzine reagovanja na promene saobraćajnih matrica. Publikovala je preko 20 radova u međunarodnim časopisima sa Sci liste, od kojih su većina kategorije M21. Ovi naučni radovi u žurnalima i na konferencijama imaju više od 100 citata u žurnalima sa Sci liste. Od 2005. godine bila je rukovodioc tri istraživačko-razvojna projekta Ministarstva nauke u oblasti paketskih svičeva i rutera velikog kapaciteta. Na ovim projektima su implementirani novi algoritmi za unapređenje funkcionalnosti i performansi Internet rutera. Aleksandra je takođe i inovator na preko deset međunarodnih patenata koji su u vlasništvu kompanija AT&T i NEC, a prihvaćeni su u SAD, EU, Japanu, i Kini.
Aleksandra drži nastavu u oblasti Internet tehnologija, na osnovnim, master i doktorskim studijama. Na Elektrotehničkom fakultetu u Beogradu uvela je i razvila četiri predmeta: Osnovi i primene Interneta, Internet programiranje, Arhitektura svičeva i rutera i Programiranje komunikacionog hardvera. Osim ovih predmeta predavala je Komutacione sisteme i Digitalne komunikacije na Stoni Bruk univerzitetu, i držala vežbe iz više predmeta na Prinston univerzitetu. Autor je dva udžbenika “Programiranje FPGA Alterinih čipova“, i “Osnove i primena Interneta“.
Aleksandra Smiljanić je bila član tehničkih komiteta većeg broja međunarodnih konferencija, i urednik međunarodnih časopisa visokog ranga: IEEE Communication Letters (M21/M22), OSA Journal on Optical Networking (sada JOCN-M21), i IEEE Journal on Selected Areas in Communications (M21). Takođe je bila recenzent i evaluator preko 50 FP7 i Horizon2020 evropskih projekata.
Bila je organizator međunarodne konferencije IEEE HPSR 2012 u Beogradu, i Tehnički je kopredsedavajući za konferencije IEEE HPSR 2014 i 2016 organizovane u Kanadi, i Japanu, respektivno. Trenutno je potpresednik programskog odbora konferencije ETRAN.
U periodu 2007-2008 bila je ministar za telekomunikacije i informaciono društvo Republike Srbije. Važniji doprinosi koje je ostvarila kao ministar su sledeći: lokalizacija softvera otvorenog koda, organizacija konferencije o FP7 programu, organizacija državne posete sajmu ITU Afrika, suprostavljanje prodaji Telekoma Srbije, priprema javnog tendera za implementaciju elektronske uprave, dodela stipendija za doktorante u oblasti telekomunikacija i informacionih tehnologija.
1. Rukovodilac projekta tehnološkog razvoja Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja TR32022, „Razvoj servisa i bezbednosti Internet rutera visokog kapaciteta“, 2011-2017, okvirno 600 istraživač meseci.
2. Rukovodilac projekta tehnološkog razvoja Ministarstva nauke 11035 „Sistemska integracija Internet rutera“, 2008-2010, 176 istraživač meseci.
3. Rukovodilac projekta tehnološkog razvoja Ministarstva nauke TR 6121 „Implementacija kontrolera Internet rutera“, 2005-2008, 132 istraživač meseci.
[/su_tabs]